Taşeron başvurusunda istenen belgeler ve evraklarTaşerona kadro başvuruları için bekleyiş sona erdi. Yaklaşık 1 milyon taşeron işçinin heyecanla beklediği kadro başvurularının başlamasıyla birlikte işçiler müracaatlarını yapmaya başladı. Peki taşerona kadro başvurusu nasıl yapılır? Taşerona kadro başvurusu evrakları nelerdir? İşte tüm detaylar.

Taşeron işçileri yakından ilgilendiren kadro başvuruları başladı. Bakanlık başvuruların son bulacağı tarihi verdi. Taşeron işçiler başvurularını bir an önce yapmalı...

TAŞERONA KADRO BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Taşerona kadro başvurusu için beklenen gün geldi ve yaklaşık 1 milyon taşeron işçisi kadrolu pozisyonda çalışmak için başvurularını yapmaya başladı. Bir yandan da başvuruların nasıl yapılacağı, başvuru için ne gerektiği ve başvuruların ne zaman sona ereceği büyük merakla araştırılıyor. İşte taşeron başvurusunda tüm detaylar...

Taşeron işçiler, çalıştıkları kuruma dilekçe formu ve istenen belgeler ile başvuruda bulunacak. Aşağıdaki başvuru formları doldurularak çalışılan kuruma teslim edilecek ve yapılan başvurular komisyonlar tarafından kabul edilecek.

TAŞERON BAŞVURUSUNDA İSTENEN BELGELER/EVRAKLAR

5 adet vesikalık fotoğraf,
Emekli ya da yaşlılık aylığı almadığına ilişkin belge,
Adli sicil belgesi (sabıka kaydı),
Varsa, başvuru sahibinin eklemek istediği sertifikalar
Öğrenim durumunu gösterir belge,
En son çalıştığı nitelik evrakları.

TAŞERONA KADRO SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

1- Taşeron işçiler, istihdam edilecekleri (kadroya geçecekleri) kurumlara başvuru yapacak.

2- İşçilerin bilgileri, başvurdukları idareler tarafından elektronik ortama aktarılacak ve sınav süreci başlatılacak.

3- Sınav soruları, çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilecek

4- Sınavda başarılı sayılmak için 100 puan üzerinden en az 50 puan almak şartı aranacak

5- Geçiş süreci 90 gün içinde sonuçlandırılacak. Hak sahipleri 2 Nisan geçmeden topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

TAŞERONA KADRO SINAV TARİHLERİ

Kadrolu pozisyonda çalışmak için başvurularını gerçekleştirecek olan taşeron işçileri, başvuru sonrasında üç aşamalı olarak yazılı, sözlü ve uygulamalı olmak üzere sınavlara tabi tutulacaktır.

3 Mart ve 22 Mart 2018 tarihleri arasında taşeron işçilere sınav yapılacak. Sınav kuruluna itiraz ise 23 Mart ile 26 Mart 2018 arasında gerçekleştirilecek. Sınavdan başarılı olanlar da 2 Nisan 2018 tarihine kadar kadroya geçmiş olacak.

"17 bin firmadan yüzde 80'i kapanır"

Gazete Habertürk'ün haberine göre, ilanda, “Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız, Sayın Maliye Bakanımız. 25 bin personelle kamuya hizmet veren taşeron şirketler grubuyuz. Taşeron personelin kadroya alınması sürecinde yaşanan sıkıntıları değerlendirmek üzere, tarafımızın davetini arzu ederiz” denildi.

İlan veren taşeron şirketin genel müdürü Mehmet Yücel, “Hafta sonuna kadar bekleyeceğiz, eğer yanıt gelmezse başka bir metin hazırladık. Gazeteye bu kez taleplerimizi içeren o metni ilan olarak vereceğiz. Yine yanıt gelmezse Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazacağız” diye konuştu. Yücel, taleplerini şöyle sıraladı:

“İcra dairelerinde şu an bin 700 civarında personel ile davalı durumdayız. 6 milyon lira civarında süresiz teminat mektubu verdik, bunların da devlet tarafından üstlenilmesini istiyoruz. 130-140 milyon liralık iş bitirme belgemiz var. Bu belgelerle kamudaki diğer ihalelere girebilmek istiyoruz.”

Yücel, “Kredi borcunun 1 yıl ertelenmesini, idarelere verdiğimiz kesin teminatların ‘sigorta ve vergi borcu yoktur’ belgeleriyle ivedilikle teslimini istiyoruz” dedi.

Konular